Kilka słów o Przychojcu Drukuj Email
Przychojec jest wsią liczącą około 1000 mieszkańców, położoną w odległości 3 km od Leżajska, na uboczu głównej arterii komunikacyjnej. Oddziela go dwukilometrowe pasmo lasu - rezerwat "Las Klasztorny" obfitujący w grzyby i owoce leśne. Na rzece San odległej o 3 km istnieje możliwość wędkowania. We wsi znajduje się szkoła, kościół, sklep, przystanek autobusowy, boisko, na którym trenuje i rozgrywa mecze tutejsza drużyna piłkarska. Prężnie działają Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Śpiewaczy.

W centrum wsi znajduje się otoczone lipami gospodarstwo Pani Czesławy Zawadzkiej, która to w 1998r. przemieniła je na gospodarstwo agroturystyczne "Pod Lipą".

 

Zalew w Brzózie Królewskiej (8 km)

 

Zobacz stronę Brzózy Królewskiej(klik)

Zobacz na mapie(klik)


Zalew w Ożannie (13 km)


Zobacz na mapie(klik)Kościół Parafialny p.w. Świetej Trójcy i Wszystkich Świętych w Leżajsku


Zobacz na mapie(klik)


Bazylika i klasztor OO Bernardynów w Leżajsku (widok ogólny, obraz Matki Bożej Leżajskiej (Pocieszenia) oraz widok na słynne organy w bazylice)


Zobacz na mapie(klik)


Wczesnobarokowa bazylika została wzniesiona na początku XVII wieku z fundacji Anny i Łukasza Opalińskich. Oszałamiające przepychem i bogactwem wnętrze kryje wiele wybitnych i interesujących dzieł sztuki. Obraz Matki Bożej pochodzi z końca XVI w. i jest dziełem nieznanego bliżej Erazma. Obraz słynący cudami został ukoronowany koronami papieskimi Ojca Świętego Benedykta XIV w r.1752. Wskutek kradzieży koron, w roku 1984 miała miejsce powtórna koronacja koronami poświęconymi przez Papieża Jana Pawła II. Obraz okrywa sukienka i bogato zdobione ramy z 1752 r. fundacji Marii z Sanguszków Potockiej. Jego zasłonę stanowi obraz przedstawiający Wizję Tomasza Michałka, pędzla Stanisława Stroińskiego z połowy XVIII w. i metalowa kurtyna dekorowana emblematem Maryjnym, herbem papieskim Jana Pawła II oraz godłem Polski, wykonana w 1983 r. z inicjatywy przełożonego klasztoru o. Bonawentury Misztala. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia nawiedzane jest przez liczne rzesze pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Barokowy klasztor wybudowany w 1637 roku składa się z czterech skrzydeł. Cały zespół otaczają mury obronne z basztami i dzwonnicą. Obecnie w budynkach klasztornych mieści się, poza domem zakonnym, Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów zawierające m.in. ciekawe zabytki pochodzące z klasztorów bernardyńskich na dawnych kresach wschodnich.

Barokowe organy należą do największych w Europie i nie mają sobie równych w Polsce pod względem bogactwa wykonanej przez zakonników snycerskiej dekoracji. Posiadają 74 rejestry oraz 5894 piszczałki. Organy wykonało dwóch organmistrzów: Stanisław Studziński z Przeworska, który budował instrument w latach 1680-1682, oraz Jan Głowiński z Krakowa, który rozbudował go w latach 1686-1693. Składają się na nie 3 niezależne instrumenty, z których dwa mniejsze znajdują się w nawach bocznych - mimo, iż wszystkie instrumenty stopione są obudową w jeden wielki zespół, może na nich jednocześnie grać trzech organistów. Główny instrument ma 15 m wysokości i 7,5 m szerokości. Organy posiadają także urządzenia dodatkowe: kukułkę, bęben, ptaszki i horribile.

W OKRESIE LETNIM W RAMACH FESTIWALU ISTNIEJE MOZLIWOŚĆ WYSŁUCHANIA KONCERTÓW WYKONYWANYCH PRZEZ ARTYSTÓW Z KRAJU JAK I Z ZAGRANICY


Grób cadyka Elimelecha w Leżajsku


Zobacz na mapie(klik)


Na południe od leżajskiego rynku znajduje się założony w XVIII wieku cmentarz żydowski - cel pielgrzymek pobożnych Żydów z całego świata, którzy odwiedzają tu grób sławnego cadyka Elimelecha.


Zamek w Łańcucie


Zobacz na mapie(klik)


Zamek w Łańcucie to dawna siedziba magnacka typu pallazzo in fortezza wzniesiona w latach 1628 - 41. W wyniku przebudowy jaka miała miejsce na przełomie XVIII/XIX twierdza w Łańcucie stała się założeniem pałacowo - parkowym, znanym w Polsce oraz poza jej granicami.


Pałacyk w Julinie


Zobacz na mapie(klik)


Julin leży kilka kilometrów na zachód od trasy z Łańcuta przez Dąbrówki, Żołynię do Leżajska, w odległości 30 km od Łańcuta i 14 km od Leżajska. Znajduje się w nim Pałacyk myśliwski, drewniany, w stylu szwajcarskim. Wybudowany w latach 1872-1880 przez Romana Potockiego właściciela dóbr łańcuckich. Położony na obszarze leśnym bardzo cennym pod względem przyrodniczym, stanowiącym pozostałość po pradawnej puszczy sandomierskiej. Występują tu drzewostany bukowe i modrzewiowe. Okazy modrzewi ponad 100 letnie o wysokości 45 m. Do pałacyku prowadzi ponad 100 letnia aleja modrzewiowa. W sąsiedztwie, w dawnym folwarku mieści się specjalizująca się w hipoterapii dzieci prywatna stadnina koni. Ponadto w Julinie znajduje się basen kąpielowy, korty tenisowe, boiska do gier zespołowych, baza noclegowa oraz możliwość utworzenia pola golfowego.


Rezerwat przyrody Las Klasztorny

Las Klasztorny jest to leśny rezerwat częściowy o powierzchni 39,49 ha. Drzewostan rezerwatu tworzy ponad 200-letni starodrzew sosnowo-bukowo-jodłowy.


Rezerwat przyrody "Kołacznia" k. Woli Zarczyckiej

W pobliżu Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się jedyne w Europie poza Wołyniem i Polesiem naturalne stanowisko azalii pontyjskiej. W maju, w okresie kwitnienia, rezerwat jest odwiedzany przez licznych turystów.