ZIOŁA Z MOJEGO OGRÓDKA - PROGRAM Drukuj Email

1. Temat / tytuł zajęć: Zioła z mojego ogródka.

2. Czas trwania zajęć: 4 godziny

3. Grupa docelowa: dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzież w wieku szkolnym (szkoła podstawowa gimnazjum, szkoła średnia)

4. Liczebność grupy: min. 10 max. 30

5. Prowadzący zajęcia: gospodyni (emerytowany nauczyciel)

6. Zakres tematyczny: Uprawa i zastosowanie ziół: w kuchni, w lecznictwie, w kosmetyce. Zioła w tradycji ludowej.

7. Harmonogram/przebieg zajęć: Spotkanie w ogródku ziołowym – prezentacja roślin. Uprawa w ogrodzie i ich zbiór. Zioła dziko rosnące. Zastosowanie ziół w kuchni – prezentacja tablicy i wystawki przetworów (soki, syropy, octy, oleje, nalewki). Spotkanie przy ognisku – degustacja syropów, soków przygotowanych w gospodarstwie (chleba z syropem z mniszka lekarskiego, lemoniada kwiecista, napój z akacji, herbata z miętą, herbatka lipowa). Wyświetlenie filmu (15 min) „Zioła w tradycji ludowej nagranego przez TV Rzeszów z udziałem gospodyni. Zwiedzanie zagrody – zapoznanie się ze sprzętem, narzędziami oraz innymi przedmiotami obrazującymi życie rodzinne mieszkańców dawnej wsi. Zajęcia rekreacyjne, pieczenie kiełbasek, parada w strojach „prosto z bajki”.

8. Pomoce dydaktyczne: ogródek ziołowy, tablica – zastosowanie ziół w kuchni, wystawka przetworów, film „Zioła w tradycji ludowej”

9. Dodatkowe uwagi: Istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć nt. sporządzania napojów ziołowych.